OWR - altfel de festival | 19-22 aprilie 2016

OWR – Altfel de Festival este un festival de filme documentare organizat de elevii coordonatori ai cluburilor de film One World Romania la Școală din 8 licee diferite. Festivalul va avea loc în cadrul săptămânii Școala Altfel. Desfășurat în perioada 19 - 22 aprilie 2016 în sala de festivități a Colegiului Național „Matei Basarab”, acesta este dedicat tuturor elevilor și profesorilor din liceele colaboratoare. Ideea de a organiza festivalul a luat naștere în urma unor ample dezbateri între elevii coordonatori de cluburi de film din liceele bucureștene, care au ales 6 filme documentare pe diferite teme, prezentând realități cotidiene și povești cu și despre tineri din toată lumea. Filmele documentare fac parte din selecția celei de-a 9-a ediții a Festivalului internațional de documentar și drepturile omului One World Romania 2016.

Roxana Caia, eleva care a coordonat selecția colectivă a filmelor din festival, spune: „ Am râs, am fost înduioșată, am plâns, m-am plictisit? Până la urmă, am rămas cu șase povești incredibile despre oameni curajoși, care dau dovadă de o resursă inepuizabilă de speranță și înverșunare. La final, nu ai cum să nu simți simpatie față de cei pe care i-ai cunoscut prin prisma documentarelor și să te întrebi dacă tu, pus în situațiile lor, ai avea la fel de multă tărie de caracter și optimism.” Pe lângă vizionarea celor mai noi documentare, participanți vor avea ocazia de a cunoaște și de a lega prietenii cu alți elevi din București, de a-și exprima opinia și de a dezbate diferite subiecte.

Mai mult decât atât, în cadrul festivalului vor avea loc și o serie de activități interactive, discuții cu invitați speciali și multe surprize. Proiecțiile sunt deschise tuturor elevilor și profesorilor din liceele colaboratoare, iubitori sau amatori de filme documentare, curioși sau dornici să cunoască lucruri noi, la un altfel de festival în săptămâna Școala Altfel. Înscrierile pentru participarea la proiecții se fac prin intermediul elevilor coordonatori de cluburi de film din fiecare liceu.  

PROGRAM

Marți, 19 aprilie | ora 10
Orice chip poartă un nume | Magnus Gertten | Suedia | 2015 | 75 min.

La 28 aprilie 1945, mai multe vapoare cu supraviețuitori din lagărele de concentrare naziste au sosit în portul Malmö din Suedia. Șaptezeci de ani mai târziu, după o cercetare minuțioasă, regizorul Magnus Gertten a reușit să identifice câteva dintre persoanele care apar în materialul filmat în 1945 și le-a invitat să vorbească despre bucuria, confuzia și nesiguranța asociate cu acel moment în care viețile lor au reînceput. Trailer.

Miercuri, 20 aprilie | ora 10
Rebeli | Kari Anne Moe | Norvegia | 2015 | 91 min.

Un grup de tineri care au abandonat școala primesc o nouă șansă. Jan Olav suferă de dislexie și și-a petrecut anii de școală certându-se cu profesorii. Kelly a fost agresată frecvent de colegi la școală, iar Maylen suferă de ADHD. Jakob iubește băutura mai mult decât școala. Ei sunt aleși pentru un curs de pregătire conceput pentru a-i ajuta sa pășească pe un drum mai sigur în viață. 
Trailer

Miercuri, 20 aprilie | ora 14:30
Liberi | Tomislav Zaja |Croația | 2015 | 73 min.

Timp de doi ani documentarul urmărește drumul către libertate al unui grup de persoane din Croația care suferă de dizabilități intelectuale. Ivan, Enes, Tina, Kruno, Mirko, Tomo, Silvia și Andjelko au două lucruri în comun: sunt marginalizați de societate și visează să trăiască liberi. Îi cunoaștem în faza în care sunt instituționalizați și izolați, iar apoi îi urmărim cum se adaptează la noua lor viață de dincolo de zidurile azilului.
Trailer

Joi, 21 aprilie | ora 10
Roboțelul de aur | Mihai Dragolea, Radu Mocanu| România | 2015 | 77 min.

Steluța Duță – cunoscută ca Roboțelul de aur – o boxeriță de 32 de ani, multiplă campioană europeană și mondială. Abandonată la naștere, Steluța a trăit o viață dificilă în casele de copii în perioada comunistă, ca apoi să fie etichetată drept copil-problemă și să fie alungată din cămin la vârsta de 16 ani.
Trailer

Joi, 21 aprilie | ora 14:30
Fair Play| Tommi Rajala | Finland | 2015 | 29 min.

În 2012 o echipă feminină de fotbal din Tanzania ajunge în Finlanda pentru a juca la Helsinki Cup. Niciuna dintre fete nu a călătorit în afara regiunii din care provine și fiecare are așteptări mari cu privire la modul în care turneul internațional le va afecta viitorul. Cu toate acestea, la revenirea fetelor acasă, așteptările lor par să fi rămas neîndeplinite: performanța la școală nu e îmbucurătoare, oamenii sunt geloși, echipa de fotbal se destramă, iar câțiva dintre vecini nici nu cred că fetele au fost plecate.
Trailer

Vineri, 22 aprilie | ora 10
Jenica și Perla  | Rozálie Kohoutová | Czech Republic, France |2014 | 71 min.

Jenica și Perla sunt prietene, dar locuiesc la 1500 de km depărtare. S-au întâlnit prin organizația de dans „Kesaj Tchave”, care aduce împreună copii romi din Slovacia de est și copii din familii de romi români din Paris. Când dansează împreună, cele doua fete redescoperă ceea ce au în comun, însă în afara dansului, își proiectează viitorul din perspective diferite.
Trailer

Login