Atelier de documentare creativă

Atelierele de documentare creativă reprezintă cel mai nou proiect al One World România la Școală, inițiat la sfârșitul lunii august 2018. Dedicat liceenilor pasionați de explorare vizuală, antropologică și culturală a realităților sociale din zilele noastre, atelierele reprezintă un spațiu în care adolescenții pot experimenta povestea unui spațiu aparte folosindu-se de diverse practici artistice precum fotografia, desenul, filmatul pe peliculă, realizarea de benzi desenate și alte forme creative de documentare.

Ediția pilot a programului a avut loc în Anina, un oraș predominat minier din secolul al XVIII-lea până în 2006, al cărui peisaj combină istoria și patrimoniul industrial cu semnele vizibile ale tranziției, pe fundalul munților Banatului. Între 22 august și 1 septembrie, cei 20 de elevi din toată țara care au participat la ateliere, fiind îndrumați în procesul de cercetare de specialiști în film, antropologie și educație. Fotografiile pe film, scurt-metrajele pe peliculă și desenele s-au bazat pe realități și povești descoperite în oraș, ei trecând prin toate etapele necesare cercetării, dezvoltării și lansării unui proiect cultural. Lucrând în echipe au dezvolta filme documentare de scurt metraj pe peliculă, bazate pe istoria locală, pe poveștile personale ale cetățenilor și pe elementele specific locale care atrag atenția participanților. În 2019, vom organiza o proiecție publică a filmelor pe care elevii le-au realizat în cadrul programului.